sourceksa.com

Egy báránybőrbe bújt farkas végnapjai Ted Bundy 1974 és '78 között az Egyesült Államok területén legalább harminc nőt erőszakolt és gyilkolt meg elképesztően brutális módon. Legalább harmincat, ugyanis ennyit vallott be, ám az áldozatainak tényleges száma valójában a mai napig ismeretlen. Míg a legtöbb hasonló szörnyetegről azért már ránézésre is gyanús lehet, hogy mentálisan nincs náluk valami rendben, addig Bundyban pont az volt a félelmetes, hogy teljesen normálisnak tűnt, sőt. A megnyerő külsejű, és még inkább megnyerő modorú férfi teljesen átlagos, traumáktól mentes gyermekkort élt át, jól iskolázott és művelt volt, rémtetteinek elkövetése idején pedig épp a jogi pályára készült rálépni, mindeközben a politikai éltbe is belekóstolt. Ez a társadalom felé mutatott jól kidolgozott és megtévesztő maszk azonban csak egy ördögi eszköz volt áldozatai becserkészéséhez, akik aztán szembe kerültek a valódi Ted Bundyval, a született szörnyeteggel. Ha már mindenképpen filmnek kell készülnie a huszadik század történelmének egyik legkegyetlenebb gonosztevőjéről, akkor joggal várhatnánk egy kegyetlenségekkel teli, a kivitelezés minőségétől és módjától függően már-már a nézhetetlenség határán mozgó, sokkoló, vagy akár gusztustalanul öncélú alkotást is, ám az Átkozottul veszett... rendezője, Joe Berlinger teljesen máshogy közelítette meg a témát.

Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány kritika | Popcorn Project

Mivel az Átkozottul veszett… célja az áldozatok hangjának felerősítése volt, illetve ilyen láthatóan aprólékos munka előzte meg a forgatást, ezért sajnálom, hogy Berlingerék elkövettek egy apró, ám igen kardinális hibát. Nevezetesen, érzelmekkel ruházták fel a pszichopatát. Aki egy kicsit is érdeklődik az antiszociális személyiségzavar iránt, az első dolog, amit megtanul, hogy az ilyen emberek csak imitálni tudják az érzéseket, belül azonban konganak az ürességtől. A nézői azonosulás és/vagy hatáskeltés oltárán pedig Berlingerék is feláldozták a számító, hideg Ted Bundy képét – ahogy teszi azt az majd' mindegyik hasonló témájú film. Elképzelhetetlennek tartom ugyanis, hogy a férfi Liz gyerekének a rajzát a legbecsesebb kincseként őrizze, vagy hogy elsírja magát az ítélet kihirdetése közben. (Ez utóbbit konkrétan cáfolja az ominózus pillanatról készült tévéfelvétel. ) Azáltal, hogy Berlinger humanizálja Bundyt, áthúzza a korábban lefektetett célokat. Egy feltételezés mentén értelmezhető azonban ez a döntés: ha az empatikus, őszintén könnyező, látszólag valódi érzelmeket produkáló pszichopatát valójában e jelenetekben is valamelyik, a férfibe szerelmes nő szemüvegén keresztül nézzük.

Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile / Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány // kritika // Filmtett - Erdélyi Filmes Portál

Bundy és Liz Kendall (Lilly Collins) kapcsolatát véve kiindulópontként, (sokakat felháborítóan) protagonizálja a kíméletlen sorozatgyilkos főhőst. Nem spriccol a szemünkbe a művér, nem látunk gyilkosságot, de még azt megelőző titkos tervezést sem a garázsban. Az alkotói szándék nem lemezteleníteni a megtévesztő gonoszt, hanem épp ellenkezőleg: megmutatni a felszínt, a megtévesztően mindennapi embert, Ted Bundy-t, saját szavaival élve a "normális indiviidumot". Azt az embert, aki nemcsak saját feleségét, hanem egy egész társadalmat képes volt megtéveszteni. Egy sorozatgyilkost tematizáló film a gyilkosságok módján túl a mögöttük rejlő psziché működését, az empátia hiányát és az ölés nyújtotta élvezet forrását próbálja feltérképezni. Ezért sem véletlen az olyan sorozatok sikere, mint a Fargo, a Hannibál vagy a Mindhunter. Bellinger filmje vállaltan nem ezt a kíváncsiságot akarja kielégíteni, szándékosan kapargatja a felszínt, de sajnos Efron játéka nem annyira meggyőző, hogy kitöltse a szinte kétórás játékidőt.

Átkozottul veszett sokkolóan port

  • Fül mögötti nyirokcsomó
  • Margitsziget zenélő kút program
  • Index - Kultúr - Meddig ájulunk még el a sorozatgyilkos Ted Bundy sármjától?
  • Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány - Kritika - Hír - Puliwood
  • Átkozottul veszett sokkolóan gonosz port.hu

A legsármosabb sorozatgyilkos – Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány | Filmtekercs.hu

Átkozottul veszett sokkolóan hitvány kritika

Bár azt hiszem, ezt inkább feledné az úriember, ahogy mi, nézők is. Nagy szerencse, hogy az Átkozottul veszett már sokkal jobban sikerült darab. Ami sajnos nem jelenti azt, hogy hibátlan, mert erről szó sincs. A végeredmény bőven fogyasztható egyszer, sőt elég korrekt, mégis úgy gondolom, hogy ebben a témában rejlett volna több is. Ha valaki egy thrillert várt, hatalmasat fog csalódni, ugyanis a film sokkal közelebb áll egy tárgyalótermes drámához, mintsem egy vérfagyasztó sorozatgyilkosos mozihoz. Persze annak bőven megfelel, de egy ilyen érdekes és hangzatos cím után valami különlegesebbet, egyedibbet vártam volna. (Egyébként a tárgyalása során használták a címben látható jelzőket Bundy-ra. ) A mű nem építkezik rosszul, mindazonáltal erősen meglátszik rajta, hogy direktora leginkább a dokumentumfilmek műfajában érzi otthon magát. Cselekménye így egy csöppet kesze-kusza, ugrál az időben, de meglehetősen aránytalanul. A filmnek kétségkívül megvannak a jobb és hatásosabb pillanatai, viszont nem igazán bátor.

Átkozottul veszett sokolan kritika

átkozottul veszett sokkolóan kritika

Idén 30 esztendeje, hogy kivégezték a sorozatgyilkost, Ted Bundyt. Ennek apropóján az is találkozhatott a szörnyű tettek elkövetőjével a hírekben, akit önszántából nem különösebben érdekel a téma. Így a film időzítése tökéletes, ráadásul a a nézőpontválasztás is izgalmas, amikor rájövünk, hogy maga Ted Bundy szemszögéből láthatjuk a sztorit. Ahogy eddig még sosem, hiszen fikciós film révén, a történet mellőzi az elemző beszélő fejeket, és a könnyes szemű szemtanúkat. Szintén ebből kifolyólag a filmben nem a véres és brutális darabolásokat és az állati erőszakot látjuk, hanem a jóképű és okos Tedet, akit elítélnek olyan bűnökért, amiket nem vall magáénak. Ez a momentuma a filmnek gyomorforgató hatást kelthet, ám ezáltal is csak eléri célját: közel hozni egy elmét, amely a legutolsó pillanatig tagad, és csak akkor mutatja meg igazi gyilkos énjét, mikor már semmi sem számít. Ez a szál tükröt is tart a befogadónak, mivel tűéles pontossággal mutatja be Ted korabeli fogadtatását: ahelyett hogy a közvélemény elítélte volna, a bűnei helyett a vonzó külsejével és lehengerlő humorával foglalkozott, ezzel is nehezítve az igazságszolgáltatást.

Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány (Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile), rendező: Joe Berlinger, Év: 2019, Szereplők: Zac Efron, Lily Collins, Haley Joel Osment, Kaya Scoledario, John Malkovich Zene: Marco Beltrami, Dennis Smith Átkozottul hosszú című, sokkolóan mély és hiteles Az Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány című film Ted Bundy, a több, mint 30 áldozattal végző sorozatgyilkos szemszögéből mutatja be az eseményeket, ami végül villamosszékkel végződött. A rendező, Joe Berlinger neve számos filmre vitt sorozatgyilkos históriájához fűződik, pl. A Jessica Chambers gyilkosságok, vagy a Netflix en oly népszerű "Ted Bundy Tapes" doku minisorozat. Utóbbi a címszereplő interjúit dolgozza fel, amiket újságírók és FBI ügynökök készítettek. Ez már eleve markáns alapanyagként szolgált a Zac Efron és Lily Collins főszereplésével készült bosszantóan hosszú című (ami egyébként egy idézet attól a bírótól, aki végül elítélte a való életben) filmhez, mely először a Sundance Filmfesztiválon debütált, s aztán a Netflixen is eltöltött egy hosszabb időt.

átkozottul veszett sokkolóan port

Értékelés: 60% Lakat Barnabás Kategória: Kritikák Kritikák Készült: 2019. június 04. 2019. június 04.

February 18, 2022